Poliuretany w farmacji.

Poliuretany znane są nam od dawna. Wykorzystujemy je w różnego rodzaju produktach oraz urządzeniach. Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie nowoczesnego budownictwa bez wykorzystania produktów zawierających poliuretan. Wszelkiego rodzaju izolacje termiczne, pianki uszczelniające i tego typu materiały zrewolucjonizowały rynek budownictwa i nie tylko.

Poliuretan znajdziemy w coraz większej ilości produktów. Produkowane są z niego podeszwy do butów, fotele samochodowe oraz różnego rodzaju meble. Nowoczesne urządzenia chłodnicze jak lodówki czy zamrażarki odizolowane są od otoczenia właśnie pianką poliuretanową. Dzięki temu w znacznym stopniu spada ich zużycie energii oraz podnosi się wydajność takiego odpowiednio odizolowanego urządzenia. Coraz więcej mówi się też o zastosowaniu poliuretanów w medycynie oraz farmakologii.

Dzięki połączeniu polimerów oraz substancji medycznej powstaje tzw. koniugat. Pozwala on na dużo szybsze działanie leku oraz lepsze przyswajanie przez organizm substancji leczniczych. Zastosowanie koniutatów jest jeszcze w wielu fazach testów, jednak już teraz możemy spotkać leki wykorzystujące to nowoczesne połączenie, które pozwala na dużo bardziej efektywne leczenie różnych schorzeń i poważnych chorób. Innym bardzo interesującym działaniem takiego połączenia jest zmniejszenie skutków ubocznych podczas terapii farmakologicznej. Tego typu połączenia dają duże nadzieje na rozwój technologii farmaceutycznych oraz poprawę i przyspieszenie działania leków na bazie koniugatów polimerowych.

Jak widzicie, poliuretan i polimery znajdują swoje zastosowanie w różnych dziedzinach naszego życia. Świetnie sprawdzają się w walce o nasze zdrowie, oszczędności oraz wygodę. To, gdzie za kilka lat będziemy mogli spotkać ten cudowny związek, jest zagadką, która napawa optymizmem. Poliuretan staje się powoli jednym z największych odkryć współczesnej nauki. Powoli zastępuje stare rozwiązania, które w porównaniu z polimerami okazują się mało wydajne i zbyt kosztowne.