Poliuretany w życiu codziennym.

Nowoczesne technologie i rozwiązania ułatwiające nasze życie nie byłyby możliwe bez chemicznych środków i substancji, które tworzą nasze otoczenie. Nikt nie wyobraża sobie docieplania budynków, tworzenia odzieży czy mebli bez zastosowania poliuretanów. Są to związki chemiczne dające ogromne możliwości. Należy podkreślić bardzo dużą uniwersalność tych substancji oraz ogromny wkład w oszczędność energii w procesach technologicznych, w których zastosowane są poliuretany.

Produkty na bazie poliuretanów stosowane są najczęściej w poniższych gałęziach przemysłu oraz produkcji:

- chłodnictwo: dzięki zastosowaniu trwałej i bardzo dobrze izolującej pianki i włókien poliuretanowych nasze lodówki i inne urządzenia chłodnicze zużywają bardzo mało energii elektrycznej i pozwalają na większe oszczędności niż w przypadku starych urządzeń, w których nie były wykorzystywane poliuretany.
- budownictwo: różnego rodzaju styropiany i pianki uszczelniające pozwalają na doskonałą izolację termiczną naszych budynków oraz na wypełnianie ubytków w murze w zaledwie kilka chwil.
- motoryzacja: praktycznie wszystkie tworzone obecnie fotele posiadają wnętrze wypełnione pianką poliuretanową, dodatkowo elementy wyciszające samochód także tworzone są przy wykorzystaniu poliuretanów.
- obuwie i odzież: dzięki zastosowaniu związków poliuretanowych otrzymujemy bardzo wygodne, miękkie i odporne na ścieranie podeszwy naszych butów. Poliuretany wykorzystywane są także do produkcji odzieży i elementów w odzieży sportowej.

Jak widzicie, poliuretany towarzyszą nam w życiu praktycznie w każdej dziedzinie i w każdym miejscu. Pozwalają na oszczędności na energii elektrycznej, zabezpieczają nas w samochodach oraz pozwalają na wygodne spędzanie czasu w dopasowanych do naszych pleców fotelach. Poliuretany to związki chemiczne, które jeszcze nie pokazały wszystkich swoich możliwości. Ich wykorzystanie zależy tylko od naszej pomysłowości. Najbliższe lata pokażą, gdzie jeszcze poliuretany znajdą swoje zastosowanie.