Poprawa sytuacji na rynku budowlanym.

W ostatnim mijającym półroczu zauważyć można poprawę sytuacji na rynku budowlanym. Poprzedni rok zakończył się dosyć małym zainteresowaniem nowymi mieszkaniami wśród kupujących. Większość osób stawiała na nieruchomości mieszkalne z drugiej ręki. Dzięki wprowadzeniu programu MDM sprawa się trochę zmieniła i zauważyć można coraz większe zainteresowanie nowymi inwestycjami budowlanymi. Oczywiście mieszkania z rynku wtórnego także cieszą się sporym zainteresowaniem.

Wg. badaczy i znawców rynku budowlanego duży wpływ na fakt, że w ubiegłym półroczu zwiększył się tzw. ruch w branży, mają rekordowo niskie stopy procentowe, co skutecznie zachęca inwestorów oraz deweloperów do nowych inwestycji i budowy nieruchomości. Zauważyć należy, że także wzrost zarobków naszych rodaków oraz powroty z emigracji zarobkowej wpływają na rozwój tej branży. Spore zamieszanie wokół imigrantów sprawiło, że coraz więcej osób postanowiło wrócić do kraju i tutaj ulokować swoje ciężko zarobione pieniądze. Nie ma chyba lepszej inwestycji niż własna nieruchomość. Dodatkowy rozwój branży budowlanej napędza polityka nowego rządu, który obiecał spore inwestycje na cele mieszkaniowe. W dłuższej perspektywie czasu sprawi to, że rynek rozpędzi się do dawno niespotykanego poziomu.

Budownictwo mieszkaniowe to tylko część branży budowlanej. Dużą jej część stanowią inwestycje przemysłowe. To właśnie one napędzają gospodarkę. Dzięki stale poprawiającej się infrastrukturze drogowej i całkiem interesującej polityce fiskalnej, jaką zapowiada rząd, przedsiębiorcy nie boją się inwestować w mniej rozwiniętych regionach naszego kraju, przez co skutecznie przyczyniają się do zmniejszenia bezrobocia. Jeżeli wzrost gospodarczy utrzyma się na podobnym poziomie, to możemy mieć do czynienia z równie szybkim wzrostem inwestycji na rynku nieruchomości nie tylko mieszkalnych, ale także przemysłowych. Najbliższe kilka miesięcy pokaże czy ta tendencja się utrzyma, czy też był to tylko chwilowy wzrost.