Poliuretan - materiał o nieograniczonych możliwościach.

W całej historii przemysłu oraz produkcji jest kilka przełomowych wynalazków, które wpłynęły na rozwój przemysłu oraz sprawiły, że do naszego życie weszły różnego rodzaju urządzenia i rozwiązania znane nam do dzisiaj. Jednym z takich urządzeń, które było przełomem w branży odzieżowej była szwalnia. Dzięki niej koszt produkcji odzieży zmniejszył się kilkukrotnie. Pozwoliła ona także na powtarzalność produkcji.

Kolejnym przełomem, który dokonał się wiele lat później, było odkrycie polimerów i poliuretanu. Dzięki temu związkowi chemicznemu możliwe jest tworzenie najróżniejszych produktów i zmniejszenie kosztów produkcji. Poliuretan wykorzystywany jest w wielu gałęziach produkcji. Znajdziemy go m.in. w budownictwie pod postacią pianek uszczelniających, styropianów i elementów wykorzystywanych do docieplania budynków. Poliuretan wykorzystywany jest także w motoryzacji. Większość wewnętrznego wykończenia samochodu mocowana jest na piankach poliuretanowych, które mają za zadanie wyciszenie i ustabilizowanie elementów wewnętrznych naszego samochodu. Także siedzenia samochodowe wypełnione są pianką poliuretanową.

Tworzywa wykonane z poliuretanu znalazły też swoje zastosowanie w obuwnictwie. Dzięki elastyczności oraz wytrzymałości pianka poliuretanowa świetnie nadaje się do produkcji wytrzymałych podeszew w butach sportowych, oraz innym obuwiu. Poliuretan świetnie sprawdza się jako izolator wykorzystywany w lodówkach i innych systemach chłodzenia. Pozwala on wyeliminować utraty temperatury przy bardzo niskich kosztach zastosowania tej technologii.

Poliuretan zapewne w najbliższych latach pokaże, na co go stać także w innych gałęziach przemysłu i na dobre zagości w naszych domach pod postacią różnych sprzętów i elementów wykończeniowych. To jak zostanie wykorzystany, zależy od naszej pomysłowości, gdyż jest to materiał o praktycznie nieograniczonych możliwościach wykorzystania oraz bardzo dobrych parametrach technicznych.