Poliuretan jest tworzywem sztucznych, które w swojej konsystencji oraz właściwościach przypomina gumę. W zależności, od jakich tego właściwości potrzebujemy, wystarczy odpowiednio obrobić to tworzywo, aby utrzymać giętką i sprężystą materię lub twardy jak beton element budowlany. Dzięki tak wielu właściwościom poliuretan stał się tworzywem, które znajdziemy praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu. Pianka poliuretanowa zabezpiecza nasze lodówki przed utratą temperatury oraz pozwala na stworzenie bardzo odpornych, a zarazem elastycznych podeszew wykorzystywanych w butach sportowych.
Fakt, że poliuretan jest bardzo odporny na działanie czynników atmosferycznych, różne temperatury oraz na uszkodzenia mechaniczne sprawia, że związek ten znalazł swoje zastosowanie w budownictwie. Coraz częściej można spotkać materiały budowlane wykonane z poliuretanu. Dzięki zastosowaniu form odlewać możemy praktycznie każdy kształt oraz nadać temu tworzywu odpowiednie parametry techniczne. Dzięki temu poliuretan zyskuje coraz więcej zwolenników w praktycznie każdej branży. Wytwarzane z niego elementy większych konstrukcji mogą być bez problemu zamawiane u producenta. Dodatkową zaletą poliuretanu jest fakt, że formy wypełnia się bez użycia podwyższonego ciśnienia. Daje to możliwość montażu dodatkowych elementów w takiej formie lub nawet dodatkowego wzmacniania elementów np. siatkami stalowymi czy tkaninami.
Poliuretan można zaliczyć do jednych z największych odkryć ostatnich kilku dekad. Dzięki niemu jesteśmy w stanie uzyskać produkty o zróżnicowanych właściwościach fizycznych. Świetnie sprawdza się w przemyśle budowlanym oraz samochodowym. Produkty zwierające elementy wykonane z poliuretanu znajdziemy w każdym domu oraz biurze. Wszystko za sprawą niskich kosztów wytworzenia danego elementu oraz możliwości fizycznych, jakie daje nam ten związek chemiczny. Coraz częściej mówi się też o wykorzystaniu poliuretanu w produkcji leków i innych farmaceutyków.