Pranie na sucho w domu. Czy jest to możliwe?

Wybierając się na zakupy nowych ubrań, powinniśmy bacznie czytać i sprawdzać metki a dokładniej sprawę ujmując zapoznać się ze sposobami prania i czyszczenia interesujących nas ubrań. Często bywa tak, że ładne ubrania wykonane są z bardzo delikatnych materiałów, których nie upierzemy w tradycyjny sposób za pomocą pralki i dostępnych w sklepach detergentów. W takich wypadkach nie obędzie się bez prania chemicznego w specjalnych pralniach. Jest to dosyć kosztowny sposób prania, który znacznie obciąży naszą kieszeń i skutecznie zniechęci do zakupów nowych delikatnych ubrań.

W pralniach chemicznych do prania na sucho wykorzystuje się specjalne rozpuszczalniki i detergenty. W sklepach ciężko będzie nam znaleźć odpowiedniki tych rozpuszczalników, a jeżeli już je znajdziemy, to ich koszt będzie bardzo wysoki. Osoby, które spróbują prania ubrań delikatnych w sposób tradycyjny, szybko przekonają się, że jest to kiepski pomysł. Powinny się one liczyć ze zniszczeniem materiału, zaciekami i odbarwieniami na ich ulubionych ubraniach.

Jeżeli ubrania są czyste, a jedynie posiadają niemiły zapach np. jedzenia, perfum lub dymu papierosowego powinniśmy spróbować je wywietrzyć oraz odświeżyć za pomocą tradycyjnych metod jak np. odświeżacz do ubrań. Co więcej, jeżeli zabrudzeniu uległa tylko niewielka powierzchnia ubrania, to możemy zastosować pranie miejscowe i przy pomocy wilgotnej ściereczki spróbować pozbyć się plamy np. z makijażu.

Dobrym sposobem jest też wymrażanie materiału. Po takim zabiegu plamy powinny stwardnieć i przy pomocy szczotki do ubrań będziemy mogli się pozbyć problemu. Dodatkowo możemy także korzystać z urządzeń parowych, które skutecznie pozbywają się niektórych rodzajów zabrudzeń. Mniej delikatne tkaniny możemy także spróbować prać w pralne jednak w bardzo niskiej temperaturze oraz przy zastosowaniu specjalnych środków piorących, które zabezpieczą delikatny materiał przed zniszczeniem i utratą pięknego wyglądu. Przy poważniejszych zabrudzeniach warto jednak skorzystać z usług pralni chemicznej.