Pranie wełny i materiałów delikatnych

Pranie materiałów delikatnych oraz wełny nie jest takie proste jak może się wielu z nas wydawać. Wiele tkanin wymaga odpowiednich środków chemicznych oraz specjalnych metod prania. Bez znaczenia jest czy pierzemy ręcznie, czy też korzystamy z pralki ze specjalnym programem do prania materiałów delikatnych i wełny potrzebować będziemy specjalnego detergentu, który pozwoli nam zabezpieczyć nasze tkaniny przed zniszczeniem oraz utratą koloru. Ważna jest też temperatura prania naszej delikatnej odzieży. Z tego powodu warto czytać instrukcje prania znajdujące się na każdym produkcie. Zabezpieczy nas to przed ewentualnymi zniszczeniami materiału.

Decydując się na pranie wełnianej odzieży mamy kilka możliwości. Możemy prać nasz materiał ręcznie. Będziemy potrzebowali odpowiedniego detergentu, który ochroni naszą odzież oraz odpowiednio dużego naczynia np. dużej miski czy wanienki. Przed rozpoczęciem prania ręcznego dobrym rozwiązaniem jest namoczenie materiału w ciepłej wodzie z dodatkiem odpowiedniego detergentu przez około 2 godziny. Po takim namoczeniu możemy przystąpić do delikatnego prania ręcznego. Ważne jest jednak, aby nie rozciągać i nie ugniatać zbytnio pranych przez nas ubrań wełnianych.

Inną możliwością prania, jaką mamy jest pranie w pralce automatycznej. Nowoczesne pralki mają specjalne programy do prania wełny oraz materiałów delikatnych. Podobnie jak przy praniu ręcznym tak i tutaj powinniśmy używać specjalnie do tego celu stworzonych detergentów do wełny lub materiałów wrażliwych. W większości pralek automatycznych przy programie do wełny urządzenie ustawi samodzielnie odpowiednią temperaturę prania oraz prędkość wirowania, która ma znaczący wpływ na późniejszy wygląd wypranej w ten sposób odzieży wełnianej. Ubrania wykonane z wełny są bardzo ciepłe i pięknie się prezentują praktycznie w każdej odsłonie. Warto jest więc dbać o nie, a najlepszym sposobem jest odpowiednie pranie oraz przechowywanie takiej odzieży w naszych szafkach.